Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po šiestich rokoch.
2.9.2024 (SITA.sk) - V areáli Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach bol v sobotu počas svätej omše blahorečený Ján Havlík, ktorého cirkev označuje za mučeníka vernosti. Žiadosť o blahorečenie predniesol bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.
Kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých, prečítal apoštolský list pápeža Františka, podľa ktorého zapíše do zoznamu blahoslavených Božieho služobníka Jána Havlíka.
Pápež určil deň slávenia nového blahoslaveného
Po odhalení oficiálneho obrazu nového blahoslaveného priniesli mladí a Čestná stráž Kancelárie prezidenta SR k oltáru relikviár s pozostatkami blahoslaveného Jána Havlíka.Blahorečením pápež František dovolil, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult. Zároveň určil deň liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného na 12. februára.
Ostatky blahoslaveného, uložené do relikviára v tvare bronzového diamantu, budú predložené k verejnej úcte veriacim.
DOPORUČUJEME PREČÍTAŤ TIEŽ
Naposledy blahorečili Kolesárovú
Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po šiestich rokoch. V Košiciach vtedy blahorečili Annu Kolesárovú z Vysokej nad Uhom.Hlavným celebrantom svätej omše pre Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne bol kardinál Marcello Semeraro, koncelebrantami Stanislav Zvolenský a Tomaž Mavrič, CM generálny superior Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul.
Na slávnosti sa zúčastnili slovenskí biskupi, ale aj biskupi z Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny a ďalších krajín a predstavení reholí. Na priestranstve pred bazilikou boli tisícky veriacich.
Ján Havlík sa narodil 12. februára 1928 v dnešných Dubovciach na Záhorí. V roku 1943 nastúpil do Apoštolskej školy vincentínov v Banskej Bystrici. Jeho cesta ku kňazstvu bola prerušená v roku 1951, kedy ho zatkla Štátna bezpečnosť. Začiatkom roku 1954 bol Ján Havlík odsúdený za „velezradu" na 14 rokov väzenia.
Neskôr mu bol trest znížený na 10 rokov, odpykával si ho v uránových baniach v Jáchymove a Bytízi. 29. októbra 1962 po odpykaní trestu bol prepustený na slobodu. V dôsledku neľudského zaobchádzania, mučenia a ťažkej práce bolo jeho zdravie v tom čase už nezvratne poškodené.
Zomrel na ulici v Skalici 27. decembra 1965. Otvorenie diecéznej kauzy blahorečenia sa uskutočnilo 9. júna 2013 v Bratislave, 14. decembra 2023 pápež František poveril Dikastérium pre kauzy svätých vydať dekrét o jeho mučeníctve.