Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti a pripomenulo, že slovenská vláda vytýkala Európskej komisii nepresnosti a zavádzajúce konštatovania. Slovensko tak v rámci konzultácií prednesie svoje výhrady.
1.11.2024 (SITA.sk) - Slovensko bude rokovať s Európskou komisiou o oprave Správy o stave právneho štátu. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti a pripomenulo, že slovenská vláda vytýkala Európskej komisii nepresnosti a zavádzajúce konštatovania. Aj Súdna rada SR upozornila na to, že správa z dielne komisie neodráža skutočný stav právneho štátu na Slovensku, a že je neobjektívna.
Ministerstvo informovalo, že predstavitelia Európskej komisie pristúpili na expertné konzultácie. Udialo sa tak po tom, čo predstavitelia ministerstva spravodlivosti a rezortu diplomacie tlmočili Rade EÚ reakciu vlády k správe s konkrétnymi výhradami. Slovensko tak v rámci konzultácií prednesie svoje výhrady.
"Pripravenosť na bilaterálne konzultácie Európska komisia potvrdila po nedávnom rokovaní štátneho tajomníka Milana Hodása s generálnou riaditeľkou DG JUST A. Gallego," doplnil rezort spravodlivosti.
Podklady na expertné rokovania
Minister Boris Susko (Smer-SD) informoval, že podklady na expertné rokovania sú aktuálne v príprave. Rezort spravodlivosti sa podľa jeho slov koordinuje s ministerstvom zahraničných vecí, ktoré by malo zabezpečiť koordinovanie všetkých dotknutých inštitúcií. Rokovanie s Európskou komisiou sa dá podľa ministra očakávať v priebehu novembra.Ministerstvo pripomenulo, že vláda v auguste schválila oficiálnu reakciu k Správe o právnom štáte vydanej Európskou komisiou. Jej súčasťou boli viaceré výhrady k nepresnostiam, nesprávnej metodológii a tiež k miere zohľadnenia pripomienok zaslaných vládou, súdnou radou či inými orgánmi.
Viaceré informácie v správe sa podľa nich neopierali o objektívne zistený skutkový stav a nereflektovali na opatrenia, ktoré boli súčasnou vládou vykonané s cieľom prispieť k zlepšeniu úrovne právneho štátu.
Zdroje pri príprave správy
"Ako zdroje pri príprave správy slúžili aj subjektívne a tendenčne ladené mediálne výstupy," opätovne upozornilo ministerstvo s tým, že správu kritizovala aj Súdna rada SR, ktorá vyjadrila svoje znepokojenie."Dokument nereflektoval stanovisko deviatich členov súdnej rady, ktoré bolo doručené v rámci konzultácií s Európskou komisiou. K témam zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a zmene trestných kódexov súdna rada zaslala Európskej komisii zoznam celkovo jedenástich mediálnych výstupov členov súdnej rady, ktorých obsah nie je v správe premietnutý," pripomenulo ministerstvo s tým, že Európska komisia v správe neuviedla ani to, že niektoré časti schválenej reformy súdnictva z roku 2021 vyhlásil Ústavný súd SR za protiústavné.