Minister si pamiatku vojnových hrdinov pripomenul pietnym aktom kladenia vencov na cintoríne prvej svetovej vojny v bratislavskej Petržalke spolu s podpredsedom parlamentu Petrom Žigom.
13.11.2024 (SITA.sk) -
- aktualizované, 11. novembra, 13:01
Minister si pamiatku vojnových hrdinov pripomenul pietnym aktom kladenia vencov na cintoríne prvej svetovej vojny v bratislavskej Petržalke spolu s podpredsedom parlamentu povereným jeho riadením Petrom Žigom (Hlas-SD). Minister pripomenul slová Gustava Husáka z roku 1944 o tom, že slovenský človek bol vždy číslom v cudzích rozpočtoch.
„Ukázalo sa však, že vieme spravovať svoje veci, a že sa vieme postaviť na odpor zlu, máme odvahu a statočnosť nasadiť vlastné životy za slobodu svojej krajiny a národa. To sú všetko ľudia, ktorým dnes vzdávame úctu týmto sviatkom. Ktorým sa dnes chceme pokloniť a zapáliť im sviečku," uviedol Kaliňák a zdôraznil, že je potrebné šíriť príbehy hrdinov tohto obdobia, pretože prostredníctvom nich sa vedia zblížiť národy a predchádzať tak konfliktom.
Uvedomenie si hodnoty života
Dôležité je podľa ministra aj uvedomenie si hodnoty života a životov tých, ktorí ho za našu slobodu položili. Uviedol to aj v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. „Verím, že konflikt za našimi hranicami sa čoskoro skončí. Máme veľkú úlohu, aby nevznikla nová studená vojna, aby nevznikli nové konflikty. Musíme na tom intenzívne pracovať aj tým, že si budeme uvedomovať hodnotu života," doplnil šéf rezortu obrany.Minister si Deň vojnových veteránov pripomenul aj úryvkom básne Johna McCrae Na flámskych poliach. „Náš boj s nepriateľom však zasa iní prevezmú. Do vašich rúk odovzdáme svoju pochodeň a vy ju neste vysoko v diaľ. A ak by vám zhasla, spomeňte si na náš žiaľ," odcitoval minister s tým, že táto báseň hovorí o význame ľudskej obete v rámci vojnových konfliktov. Pripomenul si tak všetkých tých, ktorí bojovali sa slobodu a pokojný život.
Ideálom je svet, kde sa konflikty riešia diplomaciou
Úctu a vďaku vojnovým veteránom vyjadril v mene Národnej rady SR aj podpredseda parlamentu Peter Žiga. Uviedol, že ideálom je svet, kde sa konflikty riešia diplomaciou a vládne v ňom vzájomný rešpekt, no treba byť pripravený chrániť vlasť a hodnoty so zbraňou v ruke a s inšpiráciou v hrdinstve predkov.„11. november je významný deň. V roku 1918 sa vtedy skončil strašný vojnový konflikt, a to prvá svetová vojna. Dnes ho poznáme aj ako Deň vojnových veteránov alebo deň červených makov," uviedol Žiga a pripomenul, že maky sú symbolom utrpenia vojakov, ktorí na bojisku prežívali hrôzy, aké sa dnes dajú len ťažko predstaviť.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Kaliňák a Žiga si pripomenuli Medzinárodný deň vojnových veteránov (fotografie)
DOPORUČUJEME PREČÍTAŤ TIEŽ
Vyhasli životy desiatok tisíc Slovákov
„Mám veľký rešpekt pred každým veteránom, pretože aj vďaka nim môžeme dnes žiť v slobodnom a demokratickom svete," vyhlásil Žiga. Ako ďalej pripomenul, prvá svetová vojna významne zasiahla do slovenských dejín a vyhasli počas nej životy desiatok tisíc Slovákov.„Pripomínajme si slávnu kapitolu našej vojenskej histórie, keď aj Slováci spolu Čechmi predviedli hrdinské kúsky v rámci česko-slovenskej légie a držali v šachu mnohonásobnú presilu pri obrovských vzdialenostiach," uviedol Žiga s tým, že aj vďaka veteránom veľmoci súhlasili so vznikom Československa.
„Slovensko nastúpilo na dlhu tŕnistú cestu, na konci ktorej bola naša moderná samostatnosť. S úctou a pokorou sa dnes skláňam pred hrdinstvom našich predkov. Nezabúdajme na hodnotu mieru, na ktorú sme si možno zvykli, ale ako ukazuje dnešná doba, nie je ani z ďaleka samozrejmosťou," uzavrel podpredseda parlamentu.
Od konca prvej svetovej vojny uplynulo 106 rokov. Deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Dovtedy v dejinách ľudstva najkrvavejší konflikt, ktorý trval štyri roky, ukončilo prímerie, ktoré podpísali 11. novembra 1918 ráno v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku neďaleko severofrancúzskeho mesta Compiegne. V ten istý deň o 11:00 vstúpilo do platnosti. Symbolom veteránov sa stal červený kvet vlčieho maku, ktorý si zvolila do svojho znaku aj Únia veteránov Slovenskej republiky.